Yükseköğretim Programının Adı

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ
ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ
METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ
NÜKLEER ENERJİ MÜHENDİSLİĞİ

Eğitim Dili

Türkçe

Süresi (Yıl)

4

Kontenjanı

Nükleer Enerji Mühendisliği – 30

İsteğe bağlı yabancı dil hazırlık sınıfı uygulamasına ilişkin koşullar

2020-2021 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Nükleer Enerji Mühendisliği bölümüne yerleşen öğrenciler kendi istekleri doğrultusunda bir yıl süreyle yabancı dil hazırlık eğitimi alabilmektedir.

Staj, eğitim-öğretim modeli (bir yılda kaç dönem uygulandığı, sektör ve işletmelerde uygulama eğitimi vb),endüstriye dayalı öğretim stajı, uygulamalı eğitimlerin nasıl yürütüldüğü ve stajların ilgili yükseköğretim kurumunun bulunduğu ilin dışında yapılıp yapılamadığına ilişkin koşullar

Fakültemiz bölümlerindeki öğrenciler; derslerde teorik olarak öğrendiklerini, pratik çalışmalar yaparak pekiştirmek amacıyla staj yaparlar. Staj süresi, Staj I 20 iş günü ve Staj II 20 iş günü olmak üzere toplam 40 iş günüdür.

Mesleğin gerektirdiği kıyafet ve donanım malzemelerine ilişkin koşullar

Fakültemiz Bölümlerine ait mesleğin gerektirdiği kıyafet ve donanım malzemelerine ilişkin koşul bulunmamaktadır.

Ders uygulamalarında kullanılacak sarf malzeme, araç ve gereç gideri; sınav, materyal ve eğitim öğretim hizmeti karşılığı öğretim giderlerine ilişkin koşullar

Enerji Sistemleri Mühendisliği 2 adet uygulama laboratuvarı
Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği 1 adet uygulama laboratuvarı
Nükleer Enerji Mühendisliği 2 adet uygulama laboratuvarı bulunmaktadır.

Programın içeriği, fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulunun bulunduğu yerleşke/kampüse ilişkin koşullar

Fakültemiz Bölümleri Fen edebiyat yerleşkesinde eğitim-öğretime devam etmektedir.

Programa ilişkin eğitim ve öğretimin gerçekleştirildiği yer/yerleşke

Fakültemiz Bölümleri Fen edebiyat yerleşkesinde eğitim-öğretime devam etmektedir.

Kısmi zamanlı öğrenci olarak çalışabilme imkânları

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 46.maddesine göre, ihtiyaç duyulması halinde üniversitenin çeşitli birimlerinde kısmi zamanlı olarak geçici işlerde öğrenci çalıştırılabilmektedir. Başvuru şartları ve tarihleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı web sitesinde akademik yıl başlangıcında duyurulmaktadır.

Barınma İmkanları

Sinop’ta Kredi Yurtlar Kurumu bünyesinde hizmet veren yurtlardan yerleşkelerimize ulaşım, minibus ve taksi aracılığıyla sağlanmaktadır. minibüs ve taksilere ek olarak, Üniversitemizin öğrencilerimiz için,  Kredi Yurtlar Kurumu yurdu ve akademik birimler arası ring servisi de mevcuttur. 

Devlet yurtlarında kalmayı tercih etmeyen öğrencilerimiz için, şehir merkezinde özel yurt ve pansiyonlarla birlikte eşyalı kiralık daireler de bulmak mümkündür. 

Ulaşım İmkanları

Yerleşkelerimize ulaşım, minibus ve taksi aracılığıyla sağlanmaktadır.

Burs imkânları

Birçok kurum, kuruluş, vakıf, dernek ve şirket, maddi desteğe ihtiyaç duyan başarılı öğrencilere burs fırsatı sunmaktadır. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu bu kuruluşlardan biridir ve ihtiyaç sahibi öğrencilere hem burs hem de kredi vermektedir. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu burs ve kredi başvuru koşul ve tarihleri ile ilgili detaylı bilgiye kyk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Beslenme Yardımı ve İmkanları

Üniversitemiz tarafından belirlenen kontenjanlar dâhilinde, ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere her eğitim öğretim yılında  ücretsiz yemek imkanı sağlanmaktadır.

Diğer İmkanlar

KYK tarafından Üniversitelimize verilen burs kontenjanı dahilinde başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere burs verilmektedir.

Sinop Üniversitesi Vakfı tarafından başarılı öğrencilerimize kontenjan dahilinde burs ve beslenme yardımı yapılmaktadır.